Szklana proteza oka
Szklane protezy oka należą do standardowych rozwiązań, które stosuje się po utracie oka. Ich ogromną zaletą jest fakt, że można je wykonać zaledwie w ciągu jednej wizyty, dzięki czemu Pacjent szybko odzyskuje komfort i może w prosty sposób powrócić do codziennego funkcjonowania. Precyzyjne wykonanie protezy oka ze szkła gwarantuje odwzorowanie naturalnej gałki w sposób ciężki do rozróżnienia dla większości odbiorców. Ponadto materiał, z którego wykonana jest proteza – całkowicie wyklucza możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Szklana proteza oka nie tylko poprawi samopoczucie Pacjenta ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych – dobrze umieszczona w oczodole proteza zapobiega m.in. zrastaniu się, czy zapadaniu powiek. Co istotne – nie ma konieczności usuwania naturalnej gałki ocznej – można wykonać epiprotezę oka przypominającą kształtem łuskę, którą umieszcza się na, a nie zamiast gałki ocznej.
Szklana proteza oka dla dzieci
W przypadku osób dorosłych decyzja o protezie jest dobrowolna – zaleca się jej wstawienie, jednakże o samym fakcie decyduje Pacjent. Sytuacja wygląda inaczej u Małych Pacjentów, które straciły oko w nieszczęśliwym wypadku lub w efekcie groźnej choroby lub urodzili się z niewykształconą gałką (małoocze lub bezocze) – szklana proteza dla dzieci jest obowiązkowa, aby kształt oczodołów rozwijała się prawidłowo i symetryczne do drugiego, zdrowego oka oraz całej twarzoczaszki. Wykorzystanie szklanej protezy ma szereg zalet – bardzo dobrze się zwilżają, dają naturalny refleks oka, a co najważniejsze – na szkle trudno osadza się wydzielina. Ponadto szkło jest obojętne biologicznie, a jego użycie nie prowadzi daje niskie ryzyko wystąpienia odczynów alergicznych.
Alternatywą dla opisywanych wyrobów protetycznych są natomiast protezy oka wyprodukowane przy zastosowaniu druku 3D. Jest to technologia, która również przed dziedziną protetyki ocznej otworzyła wiele nowych możliwości.